BARDEJOV. Výroba piva mala v kráľovskom meste Bardejov významné zastúpenie od stredoveku až do medzivojnového obdobia.

Projekt Berhet, za ktorým stoja dvaja nadšení lokálpatrioti, má mestu vrátiť kamenný pivovar, zamestnať ľudí z regiónu a unikátnymi pivami podporiť aj cestovný ruch.

Od februára už získali mnohých fanúšikov, ich pivá nájdete v mnohých podnikoch po celom Slovensku.

Vlastné jedinečné receptúry

Bardejovský pivovar Berhet v súčasnosti funguje kočovne, to znamená, že suroviny aj výrobu si zabezpečujú vo vlastnej réžii, technológiu si prenajímajú od obchodného partnera.

„Pivo varíme na základe vlastných receptúr a podstatná časť výroby prebieha v Bardejove. Hlavnou víziou je vyrábať jedinečné pivo tradičným spôsobom. Chceme zachovať pôvodnú pivnú kultúru – chuť, farbu, vôňu a vitamíny – a dať ľuďom kvalitu, ktorá je v zahraničí bežným štandardom a naučiť ich dôležité veci o pive, aby sa vyznali v pivných štýloch, a vedeli, čo znamenajú jednotlivé označenia na etikete, “ vysvetľujú Miloš Harčarík, ktorý je sládkom a Jozef Havír, ktorý sa stará o ekonomiku a marketing.

Štyri druhy originálnych pív

Kým 90 percent pivovarov sa orientuje na ležiaky – dolne kvasené pivá, Bardejovčania sa špecializujú na vrchne kvasené pivá, ktoré sa kvasia pri vyšších teplotách za použitia špeciálnych kmeňov kvasiniek, hlavne v pšeničných pivách, ktoré majú výraznejšiu arómu, originálnu chuť, ktorú vytvárajú tzv. estery vznikajúce v procese kvasenia.

„Od februára 2017, keď sme začali, sme navarili doteraz tri druhy pív plus jedno špeciálne pre Salón piva v Bratislave. V ponuke máme American Pale Ale, ktoré sa varí z troch amerických chmeľov a štyroch druhov sladu, 14-stupňové, vrchne kvasené. To nie je americké pivo, ako by sa mohlo podľa názvu zdať, je to bardejovské pivo, len pivný štýl, ktorých je vyše 300, pochádza z USA,“ vysvetľuje sládek Miloš Harčarík.

Na letné obdobie navar

ili slabšie 12-stupňové pivo Summer Ale, pre športovcov a milovníkov plnšieho piva, ktorého charakteristickou vlastnosťou je aj zakalenosť, je určené Hefeweizen (pšeničné so živou kultúrou).

„Obsahuje veľa vitamínov skupiny B a proteínov,“ dopĺňa sládek.

Veľmi špeciálnym druhom piva je New England IPA v americkom štýle, ktorého výroba je zvláštna v tom, že sa chmeľ používa nielen pri varení, keď pivu dodáva horkosť, ale aj po kvasení, keď sa pivo znovu zachmelí za studena.

„V tanku, kde pivo zreje sa za studena uvoľnia iba arómy, objavia sa tam tóny citrusov a exotického ovocia, pivo je veľmi výrazné, originálne a veľmi chutné. Na Salón piva ho prišli ochutnať dvaja fajnšmekri lietadlom, ktorí sa dozvedeli, že práve tam urobíme slovenskú premiéru,“ teší sa Jozef Havír.

Odberateľov už majú po celom Slovensku

Ak chcete bardejovské pivá ochutnať, máte možnosť tak urobiť v mnohých podnikoch na celom Slovensku.

„V Bardejove nájdete naše pivá v Bardejovských Kúpeľoch v hoteli Ozón, v reštaurácii Cactus, v kaviarni Tvoj deň, v Turistickej informačnej kancelárii, ale aj v Irish Pube či v kaviarni Chianti. Na našom webe www.berhet.sk nájdete zoznam prevádzok, ktoré sú našimi odberateľmi. Sme už aj v Nitre, Bratislave, Žiline.“

Prioritou postaviť vlastný pivovar

Prioritou dvojice je postaviť vlastný pivovar a vrátiť Bardejovu slávu aj prostredníctvom dobrého piva, ktoré budú poznať na celom Slovensku, ale aj v zahraničí.

„Mladá generácia v meste chýba, väčšinou odchádzajú za štúdiami, prácou na Západ či do zahraničia. Chceme súčasnú situáciu zlepšiť a našincom ukázať, že existujú aj iné chute ako tradičná desiatka či dvanástka euroležiakov, ktoré sa podobajú jeden na druhý,“ dodáva Miloš Harčarík, ktorý svoju sládkovskú kariéru začal ako domovarič.

Najprv predával technológie do pivovarov, veľa cestoval po svete, spoznával rôzne pivné štýly a zisťoval, že na Slovensku chýbajú kvalitné pivá, uvarené z kvalitných surovín tradičným spôsobom.

Vzdelával sa, získaval skúsenosti až začal variť vlastné pivá.

Čo sa skrýva za názvom Berhet?

„Podľa ohlasov pivných fajnšmekrov sa mu darí variť originálne a chutné pivá. Skrátka, treba ich ochutnať, v niektorých prevádzkach nájdete naše pivá čapované, v niektorých iba vo fľaškách, ktoré majú originálnu etiketu. Logo sme venovali Bardejovu, takže v 3D grafike uvidíte gotické portály a náš názov Berhet niekomu znie nemecky, Poliaci za tým vidia starú babku, ktorá sa modlí za lepší život, vo Francúzsku existuje takáto dedinka, ale pre nás je to vlastne typický východniarsky povel v krčme – ber het,“ predstavil tajomstvo názvu Jozef Havír.

Obaja si želajú, aby sa pivá z bardejovského kočovného pivovaru Berhet stali obľúbenými po celom Slovensku i v zahraničí, aby sa stali ako vydarený lokálny produkt tradíciou tak, ako je napríklad skalický trdelník či olomoucké syrečky.

„Najlepšie je ochutnať, aby ste pochopili, v čom je unikátnosť našich pív,“ pozývajú obaja na koštovku pív Berhet.